In: Finance
What is the current year's return on equity (ROE)?
................................................................. Prior / Current
| Accounts payable | ??? | ??? | 
| Accounts receivable | 320,715 | 397,400 | 
| Accruals | 40,500 | 33,750 | 
| Additional paid in capital | 500,000 | 541,650 | 
| Cash | 17,500 | 47,500 | 
| Common Stock | 94,000 | 105,000 | 
| COGS | 328,500 | 429,565.00 | 
| Current portion long-term debt | 33,750 | 35,000 | 
| Depreciation expense | 54,000 | 55,706.00 | 
| Interest expense | 40,500 | 42,701.00 | 
| Inventories | 279,000 | 288,000 | 
| Long-term debt | 338,332.00 | 400,482.00 | 
| Net fixed assets | 946,535 | 999,000 | 
| Notes payable | 148,500 | 162,000 | 
| Operating expenses (excl. depr.) | 126,000 | 161,224.00 | 
| Retained earnings | 306,000 | 342,000 | 
| Sales | 639,000 | 848,909.00 | 
| Taxes | 24,750 | 47,393.00 | 
Answer -
Given
Current year data
Sales = $ 848909
COGS = $ 429565
Sales - COGS = Gross profit = $ 419344
Gross profit = $ 419344
Operating expeses ( exc Depreciation) = $ 161224
Depreciation expense = $ 55706
Gross profit - Operating expeses ( exc Depreciation)
-  Depreciation expense = Operating Income
= $ 419344 - $ 161224 - $ 55706
= $ 202414
Therefore Operating income or EBIT = $ 202414
EBIT - Interest expense = EBT
EBT = $ 202414 - $ 42701
EBT = $ 159713
Net income or PAT = EBT - Taxes = $ 159713 - $ 47393 = $
112320
Net income = $ 112320
Prior year
Equity = Common stock + Retained earnings
Equity = $ 94000 + $ 306000
Equity = $ 400000
Current year
Equity = Common stock + Retained earnings
Equity = $ 105000 + $ 342000
Equity = $ 447000
Average Total Equity = ($ 400000 + $ 447000) / 2 = $ 847000 / 2 = $ 423500
Return on Equity ( ROE) = Net income / Average Total Equity = $ 112320 / $ 423500 = 0.2652 = 26.52 %
Hence currect years ROE = 26.52 %