In: Finance
1. We consider to purchase 5-years zero-coupon bond with the nominal value of 1000 USD and YTM of 4 %. We would like to invest in this bond
a) For 3 years
b) For 7 years
What would be your yield/loss if the day after the bond purchase
a) YTM will increase by 1 %
b) YTM will decrease by 1 %
Today's Price of Bond:
(NOTE: Coupons will not be paid in zero coupon bonds. They are redeemed at Nominal Value and Issued at a discount. Therefore, Value at anytime will simply be the Present Value at that time)
Present Value = Future Value ÷ (1+i)n
where, i = interest rate and n = number of years
(i) For 3 years
Present Value = 1000 ÷ (1+0.04)3 = 1000 ÷ 1.1249 = $888.97
(ii) For 7 years
Present Value = 1000 ÷ (1+0.04)7 = 1000 ÷ 1.3159 = $759.94
Yield or Loss after 1 day:
(i) If yield increase by 1%:
New i = 4+1 = 5% = 0.05
For 3 years, Value of Bond = 1000 ÷ (1+0.05)3 = 1000 ÷ 1.1576 = $863.86
For 7 years, Value of Bond = 1000 ÷ (1+0.05)7 = 1000 ÷ 1.4071 = $710.68
Loss = Old Value - New Value
For 3 years = 888.97-863.86 = $25.11 and for 7 years = 759.94-710.68 = $49.26
(ii) If yield decreses by 1%:
New i = 4-1 = 3% = 0.03
For 3 years, Value of Bond = 1000 ÷ (1+0.03)3 = 1000 ÷ 1.0927 = $915.16
For 7 years, Value of Bond = 1000 ÷ (1+0.03)7 = 1000 ÷ 1.2299 = $813.07
Gain = New Value - Old Value
For 3 years = 915.16-888.97 = $26.19 and for 7 years = 813.07-759.94 = $53.13
(If this was helpful then please rate positively. Thank You:)