In: Chemistry
Question 3
Sodium nitrite (NaNO2) is a commonly used meat preservative.
a. Knowing that the Ka of nitrous acid (HNO2) is 4.5 x 10-4 M, calculate the pH of a 0.25 M sodium nitrite (NaNO2) solution.
b. How many grams of sodium nitrite (NaNO2) must be added to 100.0 mL of 0.150 M nitrous acid (HNO2) to make a buffer solution with a pH of 3.50?
c. If 0.05 g of NaOH (s) are added to 100.0 ml of the buffer solution prepared in part (b), what is the new pH?
a)
Ionization equilibrium of HNO2
HNO2(aq) + H2O(l) <--------> H3O+(aq) + NO2-(aq)
Ka = [H3O+] [NO2-]/[HNO2] = 4.5 ×10-4
at equilibrium
[HNO2] = 0.25 - x
[NO2-] = x
[H3O+] = x
so,
x2/(0.25 - x) = 4.5 ×10-4
solving for x
x = 0.01038
[H3O+] = 0.01038M
pH = -log[H3O+]
pH = -log(0.01038)
pH = 1.98
b)
pKa = -logKa
pKa of HNO2 = -log(4.5×10-4)
pKa = 3.35
Henderson-Hasselbalch equation is
pH = pKa + log([A-]/[HA])
3.50= 3.35 + log([NO2-]/[HNO2])
log([NO2-]/[HNO2]) = 0.15
[NO2-]/[HNO2] = 1.412
moles of NO2- = moles of HNO2 × 1.412
moles of HNO2 = ( 0.150mol/1000ml) ×100ml = 0.015mol
moles of NO2- required = 0.015mol × 1.412 = 0.02118mol
mass of NaNO2 required = 0.02118mol × 69g/mol = 1.461g
Therefore,
Mass of NaNO2 required = 1.461g
c)
Number of moles of NaOH = 0.05g/40g/mol = 0.00125mol
Initial moles of NO2- = 0.02118mol
Initial moles of HNO2 = 0.01500mol
NaOH react with weak acid HNO2
HNO2(aq) + OH-(aq) --------> NO2-(aq) + H2O(l)
1:1 molar reaction
0.00125 moles of NaOH react with 0.00125moles of HNO2
After addition of NaOH
moles of HNO2 = 0.01500mol - 0.00125mol = 0.01375mol
moles of NO2- = 0.02118mol + 0.00125mol = 0.02243mol
[HNO2] = ( 0.01375mol/ 100ml) ×1000ml = 0.1375M
[NO2-] = ( 0.02243mol/100ml) × 1000ml = 0.2243M
Applying Henderson -Hasselbalch equation
pH = pKa + log([A-]/[HA])
pH = 3.35 + log( 0.2243M/0.1375M)
pH = 3.35 + 0.21
pH = 3.56