In: Physics
A person drops a cylindrical steel bar (Y = 7.00 × 1010 Pa) from a height of 1.40 m (distance between the floor and the bottom of the vertically oriented bar). The bar, of length L = 0.780 m, radius R = 0.00650 m, and mass m = 1.600 kg, hits the floor and bounces up, maintaining its vertical orientation. Assuming the collision with the floor is elastic, and that no rotation occurs, what is the maximum compression of the bar? In meters
You can know the velocity of the bar when it hits the ground
using kinematics:
v² = vo² + 2 a d
v² = 2 a d
It's an elastic collision, so we know that the energy is
conserved throughout. This means that the kinetic energy just
before it hits the ground is equal to the stored potential energy
when it is fully compressed. KE = PE. First let's calculate kinetic
energy:
KE = 1/2 m v²
KE = 1/2 m 2 a d
KE = m a d
the bar is essentially a spring. Spring potential energy is PE =
1/2 k x². We know that F = kx. Using the definition of Young's
modulus and some algebra you can see that k = F/x = YA/L. So for
potential energy:
PE = 1/2 k x²
PE = 1/2 Y A x² / L
PE = 1/2 Y A x² / L
PE = 1/2 Y π R² x² / L
Set potential energy equal to kinetic energy and solve for
x:
PE = KE
1/2 Y π R² x² / L = m a d
x = √{2 m a d L / [Y π R²]}
x = √{2 (1.60 kg) (-9.81 m/s²) (-1.40 m) (0.78 m) / [(7.00 * 10^10
Pa) π (0.0065 m)²]}
x = 19.2* 10^-4 m
x = 19.2 * 10^-4 m = 0.00192 m