Question

In: Accounting

Find estimated total cost and cost per unit of each product

Hannah Ortega is considering expanding her business. She plans to hire a salesperson to cover trade shows. Because of compensation, travel expenses, and booth rental, fixed costs for a trade show are expected to be $7,500. The booth will be open 30 hours during the trade show. Ms. Ortega also plans to add a new product line, ProOffice, which will cost $150 per package. She will continue to sell the existing product, EZRecords, which costs $100 per package. Ms. Ortega believes that the salesperson will spend approximately 20 hours selling EZRecords and 10 hours marketing ProOffice.

 

1) Determine the estimated total cost and cost per unit of each product, assuming that the salesperson is able to sell 80 units of EZRecords and 50 units of ProOffice. (Round "Cost per unit" to 2 decimal places.)

2) Determine the estimated total cost and cost per unit of each product, assuming that the salesperson is able to sell 200 units of EZRecords and 100 units of ProOffice.

Solutions

Expert Solution

a) Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost

Fixed Cost = $7500

Variable Cost = cost of making a unit of output × number of units produced.

Variable Cost of EzRecords products = $100 × 80 = $8000

Variable Cost of proOffice products = $150 × 50 = $7500

Fixed Cost for EzRecords = (20/30) × 7500 = $5000

Fixed Cost for ProOffice = (10/30) × 7500 = $2500

Variable cost for EzRecords = $8000

Variable cost for ProOffice = $7500

Total cost for EzRecords = Fixed Cost + Variable Cost = $5000 + $8000 = $13000

Total Cost for ProOffice = $2500 + $7500 = $10000

Cost per unit for EzRecords = (total cost of production)/(total units produced) = 13000/(80) = $162.50

Cost per unit of ProOffice = 10000/50 = $200.00

 

 

b) Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost

Fixed Cost = $7500

Variable Cost = cost of making a unit of output × number of units produced.

Variable Cost of EzRecords products = $100 × 200 = $20000

Variable Cost of proOffice products = $150 × 100 = $15000

Fixed Cost for EzRecords = (20/30) × 7500 = $5000

Fixed Cost for ProOffice = (10/30) × 7500 = $2500

Variable cost for EzRecords = $20000

Variable cost for ProOffice = $15000

Total cost for EzRecords = Fixed Cost + Variable Cost = $5000 + $20000 = $25000

Total Cost for ProOffice = $2500 + $15000 = $17500

Cost per unit for EzRecords = (total cost of production)/(total units produced) = 25000/(200) = $125.00

Cost per unit of ProOffice = 17500/100 = $175.00

 


Answer:

a) Total Cost for EzRecords = $13000

Cost per unit of EzRecords = $162.50

Total Cost for ProOffice = $10000

cost per unit of ProOffice = $200.00

 

b) Total Cost for EzRecords = $25000

Cost per unit of EzRecords = $125.00

Total Cost for ProOffice = $17500

cost per unit of ProOffice = $175.00

Related Solutions

Determine the estimated total cost and cost per unit of each product
Hannah Ortega is considering expanding her business. She plans to hire a salesperson to cover trade shows. Because of compensation, travel expenses, and booth rental, fixed costs for a trade show are expected to be $15,680. The booth will be open 32 hours during the trade show. Ms. Ortega also plans to add a new product line, ProOffice, which will cost $188 per package. She will continue to sell the existing product, EZRecords, which costs $108 per package. Ms. Ortega...
Cost of Production and Cost per Unit
A business produces one product which requires the following inputs:Direct Materials 6 kg at $ 4,80 per kgDirect labour 4 hour at $7 per hourBuilding cost $18.000 per periodLeased machine $600 for every 600 units (each machine has a capacity of 600 units)Store Cost $3.000 per period plus $3 per unita. What is the total cost of production and the cost per unit at each of the followingproduction levels?-1000 units-2000 unitsb. Explain why the cost per unit is different at...
Cost of Production and Cost per Unit
A business produces one product which requires the following inputs:Direct Materials 6 kg at $ 4,80 per kgDirect labour 4 hour at $7 per hourBuilding cost $18.000 per periodLeased machine $600 for every 600 units (each machine has a capacity of 600 units)Store Cost $3.000 per period plus $3 per unita. What is the total cost of production and the cost per unit at each of the followingproduction levels?-1000 units-2000 unitsb. Explain why the cost per unit is different at...
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below.
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—1 pound plastic at $7 per pound   $ 7 Direct labor—1.6 hours at $12 per hour   19.2 Variable manufacturing overhead   12 Fixed manufacturing overhead   4 Total standard cost per unit   $42.2 The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($16 ÷ 1.6). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production...
What is the inventory carrying cost per unit per year for this item?
For a certain item, the cost-minimizing order quantity obtained with the basic EOQ model is 200 units, and the total annual inventory (carrying and setup) cost is $600. What is the inventory carrying cost per unit per year for this item?  
Finding price per unit
Rooney Manufacturing Co. expects to make 31,700 chairs during the year 1 accounting period. The company made 3,600 chairs in January. Materials and labor costs for January were $16,700 and $25,200, respectively. Rooney produced 2,000 chairs in February. Material and labor costs for February were $8,900 and $13,400, respectively. The company paid the $729,100 annual rental fee on its manufacturing facility on January 1, year 1. The rental fee is allocated based on the total estimated number of units to...
Calculate the unit product cost under absorption costing using the following information.
Calculate the unit product cost under absorption costing using the following information. Direct materials: $50/unit Direct labor: $75/Unit Variable manufacturing overhead:$27/Unit Fixed manufacturing overhead: $30,000 Units produced: 10,000 Units sold: 6,000
Teton Inc sells its only product for 50 per unit Teton, Inc. sells its only product for $50 pe
Teton Inc sells its only product for 50 per unit Teton, Inc. sells its only product for $50 per unit. Fixed expenses total $800,000 per year. Variable expenses are $1,000,000 when 40,000 units are sold. How many units must be sold to earn a net operating income of $75,000?
Z plc makes a single product which it sells for £16 per unit. Fixed costs are £76 800
Z plc makes a single product which it sells for £16 per unit. Fixed costs are £76 800 per month and the product has a contribution to sales ratio of 40%. In a period when actual sales were £224 000, Z plc's margin of safety, in units, was A 2000 B 6000 C 8000 D 12 000 E 14 000
PowerDrive, Inc. produces a hard disk drive that sells for $175 per unit. The cost of producing 25,000 drives in the prior year was:
PowerDrive, Inc. produces a hard disk drive that sells for $175 per unit. The cost of producing 25,000 drives in the prior year was:       Direct material $625,000 Direct labor 375,000 Variable overhead 125,000 Fixed overhead 1,500,000 Total cost $2,625,000   At the start of the current year, the company received an order for 3,200 drives from a computer company in China. Management of PowerDrive has mixed feelings about the order. On the one hand they welcome the...