In: Statistics and Probability
Use the sample information x⎯⎯x¯ = 40, σ = 3,
n = 18 to calculate the following confidence intervals for
μ assuming the sample is from a normal population.
(a) 90 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal
places.)
The 90% confidence interval is from to
(b) 95 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal
places.)
The 95% confidence interval is from to
(c) 99 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal
places.)
The 99% confidence interval is from to
(d) Describe how the intervals change as you increase the
confidence level.
Solution :
Given that,
Point estimate = sample mean =
= 40
Population standard deviation =
= 3
Sample size = n = 18
a)
At 90% confidence level the z is ,
Margin of error = E = Z/2*
(
/
n)
= 1.1632
At 90% confidence interval estimate of the population mean is,
The 90% confidence interval is (38.8368 , 41.1632)
b)
At 95% confidence level the z is ,
Margin of error = E = Z/2*
(
/
n)
= 1.3859
At 95% confidence interval estimate of the population mean is,
The 95% confidence interval is (38.6141 , 41.3859)
c)
At 99% confidence level the z is ,
Margin of error = E = Z/2*
(
/
n)
= 1.8215
At 99% confidence interval estimate of the population mean is,
The 99% confidence interval is (38.1785 , 41.8215)
d)
Increasing the confidence will increase the margin of error resulting in a wider interval.