In: Statistics and Probability
A survey was conducted that asked 1016 people how many books they had read in the past year. Results indicated that x overbar = 14.9 books and s = 16.6 books. Construct a 90% confidence interval for the mean number of books people read. Interpret the interval.
Solution :
Given that,
Point estimate = sample mean =
= 14.9
sample standard deviation = s = 16.6
sample size = n = 1016
Degrees of freedom = df = n - 1 = 1016 - 1 = 1015
At 90% confidence level the t is ,
Margin of error = E = t/2,df
* (s /
n)
= 0.9
The 90% confidence interval estimate of the population mean is,
(14 , 15.8)