In: Accounting
For each of the three independent situations below determine the
amount of the annual lease payments. Each describes a finance lease
in which annual lease payments are payable at the beginning of each
year. Each lease agreement contains an option that permits the
lessee to acquire the leased asset at an option price that is
sufficiently lower than the expected fair value that the exercise
of the option appears reasonably certain. (FV of $1, PV of $1, FVA
of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use
appropriate factor(s) from the tables provided.)
Situation | |||||||||
1 | 2 | 3 | |||||||
Lease term (years) | 5 | 5 | 4 | ||||||
Lessor's rate of return | 12 | % | 9 | % | 7 | % | |||
Fair value of leased asset | $ | 66,000 | $ | 423,000 | $ | 188,000 | |||
Lessor's cost of leased asset | $ | 53,000 | $ | 423,000 | $ | 148,000 | |||
Purchase option: | |||||||||
Exercise price | $ | 13,000 | $ | 53,000 | $ | 25,000 | |||
Exercisable at end of year: | 5 | 5 | 3 | ||||||
Reasonably certain? | yes | no | yes | ||||||
Determine the annual lease payments for each situation
Formula: Annual lease payments = Amount to be recovered through periodic lease payments / PV factor of annuity due at given interest rate
Amount to be recovered through periodic lease payments = Fair value of leased asset – Present value of purchase option
Situation 1:
Fair value of leased asset = $66,000
Present value of purchase option = $13,000 x PV factor of a future
amount
=> $13,000 x 0.5674 = $7,376.20
Amount to be recovered through periodic lease payments = $66,000 - $7,376.20 = $58,623.80
Annual lease payments =
$58,623.80/4.03735 = $14,520.37
Situation 2:
Fair value of leased asset = $423,000
Present value of purchase option = $53,000 x PV factor of a future
amount
=> $53,000 x 0.6499 = $34,444.70
Amount to be recovered through periodic lease payments = $423,000 - $34,444.70 = $388,555.30
Annual lease payments = $388,555.30/4.239719877 = $91,646.46
Situation 3:
Fair value of leased asset = $188,000
Present value of purchase option = $25,000 x PV factor of a future
amount
=> $25,000 x 0.8163 = $20,407.50
Amount to be recovered through periodic lease payments = $188,000 - $20,407.50 = $167,592.50
Annual lease payments =
$167,592.50/2.808018168 =
$59,683.55