In: Statistics and Probability
Let S be the educational attainment of individuals in a town, with values S=0 for less than high school and S=1 for high school or above. Also, let Y be their individual annual income with values Y=0 for less than $20,000, Y=1 for between $20,000 and $40,000, and Y=2 for above $40,000. Consider now the following joint probabilities:
| S\Y | Y=0 (less than $20K) | Y=1 ($20K-$40K) | Y=2 (more than $40K) | 
| S=0 (Less than HS) | 0.05 | 0.03 | 0.01 | 
| S=1 (HS or more) | 0.22 | 0.36 | 0.33 | 
A) Determine the expected value (mean) of the conditional expected level of educational attainment (given the various levels of individual annual income).
B) Determine the expected level of educational attainment.
A)
| S\Y | Y=0 | Y=1 | Y=2 | Total | 
| S = 0 | 0.05 | 0.03 | 0.01 | 0.09 | 
| S = 1 | 0.22 | 0.36 | 0.33 | 0.91 | 
| Total | 0.27 | 0.39 | 0.34 | 1 | 
P(Y=0) = total under ( Y=0 )
= 0.27
P(Y=1) = total under ( Y=1 )
= 0.39
P(Y=2) = total under ( Y=2 )
= 0.34
Expected value formula in common is ,
  
We have to find the conditional expected level of educational attainment given Y =0 , Y=1 , Y = 2
First we can find with Y = 0
P ( S / Y =0) this will have two values with S =0 and S = 1
P(S=0/ Y=0) = P(S=0,Y=0)/ P (Y=0)
= 0.05/0.27
= 0.19
P(S=1/Y=0) = P( S=1 , Y=0)/ P(Y=0)
= 0.22/ 0.27
= 0.81
Then expected value of P( S/Y=0)
= 0×0.19 + 1×0.81
= 0+ 0.81
= 0.81
For given Y = 1
P ( S/Y = 1) , S =0 and S= 1
P(S=0/Y=1) = P(S=0,Y=1)/ P(Y=1)
= 0.03 / 0.39
= 0.08
P(S=1/Y=1) = P(S=1,Y=1)/P(Y=1)
= 0.36/0.39
= 0.92
Expected value of P(S/Y=1) is,
= 0×0.08 + 1×0.92
= 0 + 0.92
= 0.92
For given Y=2
P(S/Y=2) , for S=0 and S=1
P(S=0/Y=2) = P(S=0,Y=2) / P(Y=2)
= 0.01 / 0.34
= 0.03
P(S=1/Y=2) = P(S=1,Y=2) / P(Y=2)
= 0.33 / 0.34
= 0.97
Expected value of P(S/Y=2) is
= 0×0.03 + 1×0.97
= 0 + 0.97
= 0.97
Mean value of these 3 expected values are given as,
Mean = ( 0.81 + 0.92 + 0.97 ) / 3
= 2.7/3
= 0.9
Answer :
0.9
B)
We are asked to determine the expected level of the education attainment .
We know that educational attainment is indicated by two methods one is S= 0 and S=1
So we have to find the probability of S=0 and S=1 to get the expected value . From the table we can find P(S=0) and P(S=1) by adding the values in the same row and it is added and written in the total column in the solution of A which is given above this problem. Then ,
P(S=0) = 0.05 + 0.03 + 0.01
= 0.09
P(S=1) = 0.22 + 0.36 + 0.33
= 0.91
Then finding the expected value ,
E(S) = 0×0.09 + 1×0.91
= 0 + 0.91
= 0.91
Answer :
0.91