In: Chemistry
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of 0.150 M CH3COOH(aq) with 0.150 M KOH(aq). The ionization constant for HClO is Ka = 1.8 x 10-5. Just give the number to 2 decimal places.
A) Before addition of any KOH: pH =
B) After addition of 25 mL of KOH: pH =
C) After addition of 50 mL of KOH: pH =
D) After addition of 60 mL of KOH: pH
This is a titration, so we will have different pH at different Volumes:
First of all, volumes will change in every case (Volume of base + Volume of acid), therefore the molarity will change as well
formulas we will need:
M = moles / volume
pH = -log[H+]
pKa = -log(Ka) = -log(1.8*10^-5) = 4.75
Let
CH3COOH be "HA" for simplicity so it will dissociate as follows:
CH3COOH <--> H+ + CH3COO-
HA <--> H+ + A-
Ka = [H+][CH3COO-]/[CH3COOH]
Ka = [H+][A-]/[HA]
now...
a) No base, only weak acid
initially HA -> H+ + A-
Ka = [H+][A-]/[HA]
Assume [H+] = [A-] = x; due to stoichiometry
[HA] = M – x (x accounts for the dissociated acid in equilibrium)
Substitute in Ka
Ka = [H+][A-]/[HA]
Ka = x*x/(M-x)
1.8*10^-5 = x*x/(0.150-x)
This is quadratic equation
x =0.00163
For pH
pH = -log(H+)
pH =-log(0.00163 )
pH in a = 2.08990
b) when Vbas = 25 ml
This is in a Buffer Region, a Buffer is formed (weak base and its conjugate)
Use Henderson-Hassebach equations!
pH = pKa + log (A-/HA)
where;
A- is the conjugate and HA the potonated acid:
initially
mmol of acid = MacidVacid = 50*0.150 = 7.5 mmol of acid
mmol of base = MbaseVbase = 25*0.150 = 3.75 mmol of base
then, they neutralize and form conjugate base:
mmol of acid left = 7.5 - 3.75 = 3.75 mmol
mmol of conjguate left = 0 + 3.75 = 5
Apply equation
pH = pKa + log ([A-]/[HA]) =
pH = 4.75 + log (3.75 /3.75 )
pH = 4.75
c) for 50 ml
Addition of Same quantitie of Acid/Base
This will be Hydrolisis (equilibrium of acid-base) and the weak acid/base will form an equilibrium
We will need Kb
Ka*Kb = Kw
And Kw = 10^-14 always at 25°C for water so:
Kb = Kw/Ka = (10^-14)/(1.8*10^-5) = 5.55*10^-10
Now, proceed to calculate the equilibrium
H2O + A- <-> OH- + HA
Then K equilibrium is given as:
Kb = [HA][OH-]/[A-]
Assume [HA] = [OH-] = x
[A-] = M – x
M = mmol of conjugate / Total V = (7.5) / (50+50) = 0.075 M
Substitute in Kb
5.55*10^-10 = [x^2]/[0.075-x]
x = 6.45*10^-6
[OH-] =6.45*10^-6
Get pOH
pOH = -log(OH-)
pOH = -log (6.45*10^-6) = 5.190
pH = 14-pOH = 14-5.190= 8.81
e) Addition of base
There will be finally an Excess of Base!
mol of acid < mol of base
Calculate pOH directly
[OH-] = M*V / Vt
mmol of acid = MV = 50*0.150= 7.5
mmol of base = MV = 60*0.150 = 9
therefre,
mmol of strng base left = 9-7.5 = 1.5 mmol
Vtotal = 60+50= 110mL
[OH-] = 1.5 /110 = 0.01363636
pOH = -log(OH-)
pOH = -log(0.01363636) = 1.86530
pH = 14-pOH = 14-1.86530= 12.134
pH = 12.134