Questions
1. A uniform disk of mass M = 5.00 kg and radius r = 24.0 cm...

1. A uniform disk of mass M = 5.00 kg and radius r = 24.0 cm is mounted on a motor through its center. The motor accelerates the disk uniformly from rest by exerting a constant torque of 1.50 N · m.

(a) What is the time required for the disk to reach an angular speed of 8.50 ✕ 102 rpm?

(b) What is the number of revolutions through which the disk spins before reaching this angular speed?

2. A thin, hollow sphere of mass 1.60 kg and radius 0.560 m is rolling on a horizontal surface with a constant angular speed of 61.0 rpm. Find the total kinetic energy of the sphere.

In: Physics

A 590-kg satellite is in a circular orbit about Earth at a height above Earth equal...

A 590-kg satellite is in a circular orbit about Earth at a height above Earth equal to Earth's mean radius.

(a) Find the satellite's orbital speed.
m/s

(b) Find the period of its revolution.
h

(c) Find the gravitational force acting on it.
N

In: Physics

a. Why is hip movement and turning the knees important in improving a golf swing? b....

a. Why is hip movement and turning the knees important in improving a golf swing?

b. During the back swing, are you accelerating?

c. At the moment you reach the bottom of the swing you make contact with the ball. Explain how energy is transferred from the club to the ball

d. Why is there more stress on a golfers shoulders at the start of the swing, than when hitting the ball?

e. Why do you need to follow through on the swing?

f. What has happened when a golf shot is hooked?

g. What is the sweet spot on a club and what does it do?

h. What is a ping sound and how is it produced when hitting a golf ball?

In: Physics

The loop is in a magnetic field 0.22 T whose direction is perpendicular to the plane...

The loop is in a magnetic field 0.22 T whose direction is perpendicular to the plane of the loop. At t = 0, the loop has area A = 0.285 m2.Suppose the radius of the elastic loop increases at a constant rate, dr/dt = 3.45 cm/s .

A)

Determine the emf induced in the loop at t = 0 and at t = 1.00 s .

Express your answer using two sifnificant figures

E(0) =   mV  

B)

Express your answer using two sifnificant figures.

E(1.00) =   mV

In: Physics

A 10-cm-long thin glass rod uniformly charged to 8.00 nCnC and a 10-cm-long thin plastic rod...

A 10-cm-long thin glass rod uniformly charged to 8.00 nCnC and a 10-cm-long thin plastic rod uniformly charged to - 8.00 nCnC are placed side by side, 4.50 cmcm apart. What are the electric field strengths E1E1E_1 to E3E3E_3 at distances 1.0 cm, 2.0 cm, and 3.0 cm from the glass rod along the line connecting the midpoints of the two rods?

Ask for the  electric field strength E1, E2 and E3

In: Physics

Part C Refer back to example 9-12. A bullet with a mass of m=8.10gm and an...

Part C

Refer back to example 9-12. A bullet with a mass of m=8.10gm and an initial speed of vi=320m/s is fired into a ballistic pendulum. What mass must the bob have if the bullet-bob combination is to rise to a maximum height of 0.125 m after the collision?

Express your answer using two significant figures.

In: Physics

Use a table to compare the characteristics of pulse, MSV, and current mode operations as they...

  1. Use a table to compare the characteristics of pulse, MSV, and current mode operations as they are applied in radiation measurement system. (Lists the advantages and disadvantages of each)

In: Physics

An object moves along a straight line. The position as a function of time is given...

An object moves along a straight line. The position as a function of time is given by the following
22 formula x(t)=5m+(2m/s)t–(0.6m/s)t^2. Please answer all of the parts, I will give a good rating**** :)


How long after starting does it take the object to pass the origin?
At what time is the object located 4 m from the origin?
Sketch the following graphs: x(t), v(t), a(t).
Find the object’s initial acceleration.
At what time will the object come to rest?

In: Physics

Suppose we have the following vectorial equation c = na x b where n is a...

Suppose we have the following vectorial equation c = na x b where n is a constant, and c, a, b are vectors Givens n = -1 a = 2i – j

a) Determine the direction and size of the vector c if b = 2i

b) Determine the direction and size of the vector c if b = 2k

c) Determine the direction and size of the vector c if b = 2i – k

I really need the step by step for this. If you could, please write legibly.

Thank you Greatly!

In: Physics

1. Describe the Velocity vector and Acceleration vector of ball being thrown straight up in the...

1. Describe the Velocity vector and Acceleration vector of ball being thrown straight up in the air and then coming back down.

2. A tennis ball is being swung around in a circle in uniform circular motion. Describe the direction of the linear velocity vector, the linear acceleration vector, and the centripetal (radial) acceleration vector.

3. Which pulls harder gravitationally, the Earth on the Moon, or the Moon on the Earth?

4. If I double the force I apply pushing on a crate as it moves across a frictionless surface, what happens to it's Normal Force?

please 1-4

In: Physics

in this problem we are interested in the time-evolution of the states in the infinite square...

in this problem we are interested in the time-evolution of the states in the infinite square potential well. The time-independent stationary state wave functions are denoted as ψn(x) (n = 1, 2, . . .).

(a) We know that the probability distribution for the particle in a stationary state is time-independent. Let us now prepare, at time t = 0, our system in a non-stationary state

Ψ(x, 0) = (1/√( 2)) (ψ1(x) + ψ2(x)).

Study the time-evolution of the probability density |Ψ(x, t)|^2 for this state. Is it periodic in the sense that after some time T it will return to its initial state at t = 0? If so, what is T? Sketch, better yet plot (by using some software), |Ψ(x, t)|^2 for 3 or 4 moments of time t between 0 and T that would nicely display the qualitative features of the changes, if any.

(b) Let us now prepare the system in some arbitrary non-stationary state Ψ(x, 0). Is it true that after some time T, the wave function will always return to its original spatial behavior, that is,

Ψ(x, T) = Ψ(x, 0)

(perhaps with accuracy to an inconsequential overall phase factor)? If so, what is this quantum revival time T? Compare to (a). And why do you think it was possible to have it in this system for an arbitrary state?

(c) Think now about the revival time for a classical particle of energy E bouncing between the walls. Assuming the positive answer to (b), if we were to compare the classical revival behavior to the quantum revival behavior, when these times would be equal?

Need help with Part C!

In: Physics

Design a carefully scaled and drawn Minkowski diagram depicting two reference frames P (x and t)...

Design a carefully scaled and drawn Minkowski diagram depicting two reference frames P (x and t) and Q (x' and t') with Q moving at a speed of 0.6c in the positive x-direction with respect to P.

i) If event A occurs at x=1 and t=1 while event B occurs at x=1 t=2, determine the interval of time between these events as measured by an observer in Q. Suggest two other events and use them to demonstrate reciprocity of time dilation. Show the space-time interval is the same for P and Q

ii) If a meter stick is at rest in Q between x=1 and x=2, determine the length measured by an observer in P.

In: Physics

If I have a positively charged surface and bring it near to a plasma, what would...

If I have a positively charged surface and bring it near to a plasma, what would happen? Will both the electrons and protons behave in the same way? (compare their accelerations).

In: Physics

at the beginning, a stagnant bomb explodes and breaks into 3 pieces.in this case a)is linear...

at the beginning, a stagnant bomb explodes and breaks into 3 pieces.in this case a)is linear momentum maintained?please explain. b) is kinetic energy conserved? please explain.

In: Physics

On a planet, the acceleration due to gravity is only 7.2 m/s2. A person living on...

  1. On a planet, the acceleration due to gravity is only 7.2 m/s2. A person living on that planet throws a football at 10 m/s at an angle of 48 degrees to the horizontal. The person is standing, so the ball launches from an initial height of 1.8 meters above the ground. (Ignore any air resistance here.)

  1. What maximum height from the ground would the ball reach?
  2. What would be the flight time before the ball gets back to the ground?

In: Physics