In: Accounting
Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $2.10 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for the first quarter of Year 3:
Year 2 | Year 3 | ||||||
First | Second | Third | Fourth | First | |||
Budgeted production, in bottles | 98,000 | 128,000 | 188,000 | 138,000 | 108,000 | ||
Musk oil has become so popular as a perfume ingredient that it has become necessary to carry large inventories as a precaution against stock-outs. For this reason, the inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter’s production needs. Some 78,400 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2. (Round "Unit cost of raw materials" answers to 2 decimal places.)
|
Mink Caress |
|||||
Direct Materials Budget - Year 2 |
|||||
Quarter |
|||||
First |
Second |
Third |
Fourth |
Year |
|
Budgeted units to be produced |
98,000 |
128,000 |
188,000 |
138,000 |
552,000 |
Units of raw materials needed per unit of finished goods |
4 |
4 |
4 |
4 |
4 |
Units of raw materials needed to meet production |
392,000 |
512,000 |
752,000 |
552,000 |
2,208,000 |
Add: Desired raw material ending inventory |
102,400 |
150,400 |
110,400 |
86,400 |
86,400 |
Total units of raw materials needed |
494,400 |
662,400 |
862,400 |
638,400 |
2,294,400 |
Less: Beginning raw material inventory |
78,400 |
102,400 |
150,400 |
110,400 |
78,400 |
Units of raw materials to be purchased |
416,000 |
560,000 |
712,000 |
528,000 |
2,216,000 |
Unit cost of raw materials |
$2.10 |
$2.10 |
$2.10 |
$2.10 |
$2.10 |
Cost of raw materials to purchased |
$873,600 |
$1,176,000 |
$1,495,200 |
$1,108,800 |
$4,653,600 |