In: Accounting
Anniston Co. planned to produce and sell 40,000 units. At that
volume level, variable costs are determined to be $320,000 and
fixed costs are $30,000. The planned selling price is $10 per unit.
Anniston actually produced and sold 42,000 units.
Using a contribution margin format for each of the
two items below. Use the template below for all of these type of
problems. You must show how you calculated each number for
credit.
(a) Prepare a fixed budget income statement for the planned level
of sales and production (Hint: Based on 40,000 units sold). (3
points)
Sales $
Variable costs $
Contribution margin $
Fixed costs $
Operating income $
(b) Prepare a flexible budget income statement for the actual level
of sales and production (Hint: Based on 42,000 units sold). (3
points)
Sales $
Variable costs $
Contribution margin $
Fixed costs $
Operating income $
a. Fixed Budget Income Statement for planned level of sales and production
Sales | $400,000 |
Less : Variable Cost | $320,000 |
Contribution Margin | $80,000 |
Less : Fixed Cost | $30,000 |
Operating Income | $50,000 |
Explanation :
sales = 40,000 units x $10 = $400,000
Variable cost = $320,000 (given)
per unit variable cost = $320,000 / 40,000 = $8
Contribution margin = $400,000 - $320,000 = $80,000
Fixed Cost = $30,000 (given)
Operating Income = $80,000 - $30,000 = $50,000
b. Flexible budget income statement for the actual level of sales and production
Sales | $420,000 |
Less : Variable Cost | $336,000 |
Contribution Margin | $84,000 |
Less : Fixed Cost | $30,000 |
Operating Income | $54,000 |
Explanation :
sales = 42,000 units x $10 = $420,000
Variable cost = 42,000 units x $8 = $336,000
per unit variable cost = $320,000 / 40,000 = $8
Contribution margin = $400,000 - $336,000 = $84,000
Fixed Cost = $30,000 (given)
Operating Income = $84,000 - $30,000 = $54,000
"It would be appreciated if you give your feedback"