Question

In: Accounting

The following information is available for Keller Corporation's new product line: Selling Price per unit: $15...

The following information is available for Keller Corporation's new product line:

Selling Price per unit: $15

Variable Manufacturing costs per unit of production : $8

Total annual fixed manufacturing costs : $25,000

Variable administrative costs per unit of production : $3

Total annual fixed selling and administrative expenses : $15,000

There was no inventory at the beginning of the year. During the year 12,500 units were produced and 10,000 units were sold.


a) Determine the cost of ending inventory, assuming Keller uses variable costing.
b) Determine the cost ending inventory, assuming Keller uses absorption costing.

c) Total variable costs charged to expense for the year, assuming variable costing is used, is

d)Total fixed costs charged to expense for the year, assuming absorption costing is used, is

Solutions

Expert Solution

Unit Cost: Variable Costing Absorption Costing Fixed Manufacturing Cost 25000
Variable Manufacturing Cost 8.00 8.00 Unit Produced 12500
Fixed Manufacturing Cost 0.00 2.00 Fixed Manufacturing Cost PU 2.00
Total Unit Costs 8.00 10.00
Note: Selling and Administrative Cost are not part of Unit Costs!
A Ending Inventory-Variable Cost:
Ending Units 2500
Unit Cost-Variable 8.00
Ending Inventory-Variable Cost 20000
B Ending Inventory-Absorption Cost:
Ending Units 2500
Unit Cost-Absorption 10.00
Ending Inventory-Variable Cost 25000
C Total Variable Cost:-Variable Costing:
Variable Cost of GoodsSold 80000 (10000*8)
Variable Admin Expes 30000 (10000*3)
Total Variable Cost:-Variable Costing: 110000
D Total Fixed Cost:-Absorption Costing:
Fixed Cost of GoodsSold 20000 (10000*2)
Fixed Admin & Selling Cost 15000
Total Variable Cost:-Variable Costing: 35000

Related Solutions

Question #3: The selling price of a Corporation's only product is $170.00 per unit and its...
Question #3: The selling price of a Corporation's only product is $170.00 per unit and its variable expense is $39.10 per unit. The company's monthly fixed expense is $641,410. Required: Assume the company's monthly target profit is $65,450. Determine the unit sales to attain that target profit. Show your work! Question #4: A Company has fixed costs of $160,000. The unit selling price, variable cost per unit, and contribution margin per unit for the company’s two products are provided below....
Data concerning Wislocki Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $...
Data concerning Wislocki Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $ 185 100 % Variable expenses 37 20 % Contribution margin $ 148 80 % Fixed expenses are $1,047,000 per month. The company is currently selling 9,300 units per month. Required: The marketing manager would like to introduce sales commissions as an incentive for the sales staff. The marketing manager has proposed a commission of $13 per unit. In exchange, the sales staff would accept...
Data concerning Ulwelling Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $...
Data concerning Ulwelling Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $ 180 100 % Variable expenses 45 25 % Contribution margin $ 135 75 % Fixed expenses are $1,048,000 per month. The company is currently selling 9,400 units per month. The marketing manager would like to introduce sales commissions as an incentive for the sales staff. The marketing manager has proposed a commission of $12 per unit. In exchange, the sales staff would accept an...
Data concerning Ulwelling Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $...
Data concerning Ulwelling Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $ 160 100 % Variable expenses 48 30 % Contribution margin $ 112 70 % Fixed expenses are $1,054,000 per month. The company is currently selling 9,800 units per month. The marketing manager would like to introduce sales commissions as an incentive for the sales staff. The marketing manager has proposed a commission of $8 per unit. In exchange, the sales staff would accept an...
Given: the following information Variable cost per unit = $1.25 Selling price per unit = $1.00...
Given: the following information Variable cost per unit = $1.25 Selling price per unit = $1.00 Fixed Cost/Month     = $40,000 Solve for: A.) How many units per month must be produced to break-even (Q)? Given: The following information: Variable cost per unit = $1.25 Q = Breakeven quantity units per month solved in part a . Fixed Cost/Month     = $40,000 New selling price = ?? (Solve for) Solve for: B.) What should the new selling price must be in order to make...
Data concerning Sumter Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling Price $220...
Data concerning Sumter Corporation's single product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling Price $220 100% Variable Expense 66 30% Contribution Margin $154 70% Fixed expenses are $1,024,000 per month. The company is currently selling 8,000 units per month. Required: Management is considering using a new component that would increase the unit variable cost by $6. Since the new component would improve the company's product, the marketing manager predicts that monthly slaes would increase by 300 units. What should...
Data concerning Cutshall Enterprises Corporation's single product appear below: Selling price per unit $ 250.00 Variable...
Data concerning Cutshall Enterprises Corporation's single product appear below: Selling price per unit $ 250.00 Variable expense per unit $ 150.60 Fixed expense per month $ 480,964.00 The unit sales to attain the company's monthly target profit of $22,000 is closest to: 4,927 2,012 3,340 5,060
Cliffhangers Company had the following product information for March 2019: Selling Price $149 per unit Direct...
Cliffhangers Company had the following product information for March 2019: Selling Price $149 per unit Direct Materials $35 per unit Direct Labor $29 per unit Variable Manufacturing Overhead $13 per unit Variable selling $6 per unit    Fixed Manufacturing Overhead . $129,000 Fixed Selling $164,000 Production 5,800 units Sales (units) 4,400 units REQUIRED: What is the product cost per unit under absorption costing? What is the product cost per unit under variable costing? Prepare an income statement using absorption costing....
Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $15 per unit...
Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $15 per unit and whose variable expense is $13 per unit. The company’s monthly fixed expense is $2,400. 1. Calculate the company’s break-even point in unit sales. 2. Calculate the company’s break-even point in dollar sales. (Do not round intermediate calculations.) 3. If the company's fixed expenses increase by $600, what would become the new break-even point in unit sales? In dollar sales? (Do not round intermediate...
Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $15 per unit...
Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $15 per unit and whose variable expense is $12 per unit. The company’s monthly fixed expense is $4,200. Required: 1. Calculate the company’s break-even point in unit sales. 2. Calculate the company’s break-even point in dollar sales. 3. If the company's fixed expenses increase by $600, what would become the new break-even point in unit sales? In dollar sales? 1 break even point in unit sales baskets...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT