In: Finance
a) Year 1
Initial Investment: 200,000+50,000=250,000
Rental Income from Bed Space every year: 500*4*12=24,000
Year 1 Return on Investment: 24,000/250,000=0.096=9.6%
Year 2
Value of Property after taking into account 4% growth in GDP=250,000*1.04=260,000
Rental Income after taking into account inflation of 6%=24,000*1.06= 25,440
Year 2 Return on Investment: 25,440/260,000=0.0978=9.78%
Year 3
Value of Property after taking into account 4% growth in GDP=260,000*1.04= 270,400.00
Rental Income after taking into account inflation of 6%=25,440*1.06= 26,966.4
Year 3 Return on Investment: 26,966.4/270,400.00=9.97%
Year 4
Value of Property after taking into account 4% growth in GDP=270,400*1.04= 281,216.00
Rental Income after taking into account inflation of 6%=26,966.4*1.06= 28,584.38
Year 3 Return on Investment: 28,584.38/281,216.00=10.16%
Year 5
Value of Property after taking into account 4% growth in GDP=281,216.00*1.04= 292,464.64
Rental Income after taking into account inflation of 6%=28,584.38*1.06= 30,299.45
Year 3 Return on Investment: 30,299.45/292,464.64=10.36%
b) Therefore, average annual return over holding period
9.6+9.78+9.97+10.16+10.36/5=9.976%
c) Average annual compound return:
(1.0976*1.0978*1.0997*1.1016*1.036)^1/5-1=9.975%