In: Operations Management
A manager must make a decision on shipping. There are two
shippers, A and B. Both offer a two-day rate: A for $508 and B for
$533. In addition, A offers a three-day rate of $474 and a nine-day
rate of $410, and B offers a four-day rate of $451 and a seven-day
rate of $430. Annual holding costs are 31 percent of unit price.
Three hundred and thirty boxes are to be shipped, and each box has
a price of $152. Which shipping alternative would you recommend?
(Round your intermediate calculations to 3 decimal places
and final answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your
response.)
A | B | |||
Option | Cost | Option | Cost | |
2 days | $ | 2 days | $ | |
3 days | $ | 4 days | $ | |
9 days | $ | 7 days | $ | |
Annual Holding cost = 31% of unit price
Total boxes shipped = 330 boxes
Price of each box = $152
Hence, total annual holding cost for storing 330 boxes = 31% * 330 * 152 = $15549.6
Daily holding cost = 15549.6 / 365 = $42.602 per box
Shipper A:
Total cost for 2 days = 2 days rate + 2 day holding cost = 508 + 2 * 42.602 = $593.20
Total cost for 3 days = 3 days rate + 3 day holding cost = 474 + 3 * 42.602 = $601.81
Total cost for 9 days = 9 day rate + 9 day holding cost = 410 + 9 * 42.602 = $793.42
Shipper B:
Total cost for 2 days = 2 day rate + 2 day holding cost = 533 + 2 * 42.602 = $618.20
Total cost for 4 days = 4 day rate + 4 day holding cost = 451 + 4 * 42.602 = $621.41
Total cost for 7 days = 7 day rate + 7 day holding cost = 430 + 7 * 42.602 = $728.21
A | B | ||||
Option | Cost | Option | Cost | ||
2 days | $ | 593.20 | 2 days | $ | 618.20 |
3 days | $ | 601.81 | 4 days | $ | 621.41 |
9 days | $ | 793.42 | 7 days | $ | 728.21 |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
In case of any doubt, please ask through the comment section before Upvote/downvote.