In: Finance
You can purchase an optical scanner today for $490. The scanner provides benefits worth $75 a year. The expected life of the scanner is 10 years. Scanners are expected to decrease in price by 25% per year. Suppose the discount rate is 11%. When is the best time to purchase the scanner? (Round your answer to the nearest cent.) |
NPV is maximized when you wait (Click to select) 0 1 2 3 4 6 5 7 8 9 10 years to purchase the scanner. At this date NPV will be equivalent to $ today. |
If scanner is purchased today that is waiting time=0
Present value of cash inflow=$75*PVAF(11%,10)=$75*5.8892=$442
Present value of cash Outflow=$490
NPV=Present value of cash inflow-Present value of cash Outflow
=$442-$490
=(-)$48
If scanner is purchased after 1 year that is waiting time=1
Present value of cash inflow from year 2 to year 10 at 1st year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVIF(11%,1)] =$75*[5.8892-0.9009]=$75*4.9883=$374
So it's present value today=$374/0.9009=$415
Present value of cash Outflow at 1st year=$490*75%=$368
present value of cash outflow today=$368/0.9009=$408
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$415-$408
=$7
Similarly,If scanner is purchased after 2 years that is waiting time=2
Present value of cash inflow from year 3 to year 10 at 2nd year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVAF(11%,2)] =$75*[5.8892-1.7125]=$75*4.1767=$313
So it's present value today=$313/PVIF(11%,2)=$374/0.8116=$386
Present value of cash Outflow at 2nd year=$490*75%*75%=$276
present value of cash outflow today=$276/0.8116=$340
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$386-$340
=$46
Similarly,If scanner is purchased after 3 years that is waiting time=3
Present value of cash inflow from year 4 to year 10 at 3rd year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVAF(11%,3)] =$75*[5.8892-2.4437]=$75*3.4455=$258
So it's present value today=$258/PVIF(11%,3)=$258/0.7312=$353
Present value of cash Outflow at 3rd year=$490*75%*75%*75%=$207
present value of cash outflow today=$207/0.7312=$283
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$353-$283
=$70
Similarly,If scanner is purchased after 4 years that is waiting time=4
Present value of cash inflow from year 5 to year 10 at 4th year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVAF(11%,4)] =$75*[5.8892-3.1024]=$75*2.7868=$209
So it's present value today=$209/PVIF(11%,4)=$209/0.6587=$317
Present value of cash Outflow at 4th year=$490*75%*75%*75%*75%=$155
present value of cash outflow today=$155/0.6587=$236
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$317-$236
=$81
Again,If scanner is purchased after 5 years that is waiting time=5
Present value of cash inflow from year 6 to year 10 at 5th year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVAF(11%,5)] =$75*[5.8892-3.6959]=$75*2.1933=$165
So it's present value today=$165/PVIF(11%,5)=$165/0.5935=$278
Present value of cash Outflow at 5th year=$490*75%*75%*75%*75%*75%=$116
present value of cash outflow today=$116/0.5935=$195
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$278-$195
=$83
Again,If scanner is purchased after 6 years that is waiting time=6
Present value of cash inflow from year 7 to year 10 at 6th year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVAF(11%,6)] =$75*[5.8892-4.2305]=$75*1.6587=$124
So it's present value today=$124/PVIF(11%,6)=$124/0.5346=$232
Present value of cash Outflow at 6th year=$490*75%*75%*75%*75%*75%*75%=$87
present value of cash outflow today=$87/0.5346=$163
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$232-$163
=$69
If scanner is purchased after 7 years that is waiting time=7
Present value of cash inflow from year 8 to year 10 at 7th year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVAF(11%,7)] =$75*[5.8892-4.7122]=$75*1.1770=$88
So it's present value today=$88/PVIF(11%,7)=$88/0.4817=$183
Present value of cash Outflow at 7th year=$490*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%=$65
present value of cash outflow today=$65/0.4817=$135
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$183-$135
=$48
If scanner is purchased after 8 years that is waiting time=8
Present value of cash inflow from year 9 to year 10 at 8th year end=$75* [PVAF(11%,10)-PVAF(11%,8)] =$75*[5.8892-5.1461]=$75*0.7431=$56
So it's present value today=$56/PVIF(11%,8)=$56/0.4339=$129
Present value of cash Outflow at 8th year=$490*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%=$49
present value of cash outflow today=$49/0.4339=$113
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$129-$113
=$16
If scanner is purchased after 9 years that is waiting time=9
Inflow can be generated for next year that is for year 10 only.So,Present value of cash inflow for year 10 at 9th year end=$75* PVIF(11%,10) =$75*0.3522=$26
So it's present value today=$26/PVIF(11%,9)=$26/0.3909=$67
Present value of cash Outflow at 9th year=$490*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%=$37
present value of cash outflow today=$37/0.3909=$95
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$67-$95
=(-)$28
Lastly,If scanner is purchased after 10 years that is waiting time=10
No Inflow can be generated from next years.So,Present value of cash inflow=0
So it's present value today=0
Present value of cash Outflow at 10th year=$490*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%*75%=$28
present value of cash outflow today=$28/0.3522=$80
NPV today=Present value of cash inflow today-Present value of cash Outflow today
=$0-$80
=(-)$80
So,NPV is maximized when the scanner is purchased after a waiting time of 5 years from today and so 5th year is the best time to purchase the scanner and in this case the NPV is highest that is $83 in terms of today's value.