In: Statistics and Probability
The following sample of weights was taken from 8 cookies off the assembly line. Construct the 95% confidence interval for the population standard deviation for all cookies that come off the assembly line. Round your answers to two decimal places. 7.4,6.6,6.6,6.6,6.9,7.5,6.8,7.6
Solution :
Given that,
s = 0.4309
s2 = 0.1857
n = 8
Degrees of freedom = df = n - 1 = 7
At 95% confidence level the
2 value is ,
= 1 - 95% = 1 - 0.95 = 0.05
/ 2 = 0.05 / 2 = 0.025
1 -
/ 2 = 1 - 0.025 = 0.975
2L
=
2
/2,df
= 16.013
2R
=
21 -
/2,df = 1.690
The 95% confidence interval for
is,
(n
- 1)s2 /
2
/2
<
<
(n - 1)s2 /
21 -
/2
7
* 0.1857 / 16.03 <
<
7 * 0.1857 / 1.690
0.28 <
< 0.88
(0.28 , 0.88)